لبه‌های اولیه

تازه ها

پربیننده ترین

گروه خبری: 
تاریخ انتشار : د, 1396/06/20 - 09:17
کد مطلب: 13918
تصویر صفحه اصلی: 
خلبان محمدرضا وجدانی، از تیزپروازان هوانیروز بود که در ایام پس از انقلاب و قبل از جنگ تحمیلی شهید شد.

به گزارش خط هشت ، خلبان شهید: سرتیپ 2 محمدرضا وجدانی

تاریخ تولد: 1333

تاریخ شهادت: 26/5/1358

یگان: هوانیروز (کرمانشاه)

محل تولد: رفسنجان

محل شهادت: غرب (پاوه)

محل دفن: رفسنجان

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر

یادگاری که در این گنبد دوار بماند

«حافظ»

 تولد او در شهرستان رفسنجان است و با مدرک دیپلم در سال 1353 در هوانیروز استخدام شد. دروه نظامی را در تهران گذراند و جهت یادگیری زبان انگلیسی و تخصص پروازبه پایگاه مرکز آموزش هوانیروز اصفهان اعزام گردید. با موفقیت در امتحانات مذکور و درجه ستوان سومی به پایگاه هوانیروز کرمانشاه منتقل شد و رسماً در کنار دیگر خلبانان هوانیروز با تخصص پرواز با بالگرد ترابری 214 به انجام وظیفه مشغول شد. پرونده خدمتی این خلبان در همان عمر کوتاه خدمتی ـ نظامی سرشار از ایمان و ایثار و نثار است. تعداد مأموریتی که در همان ایام قبل از شهادت انجام داده همه شرکت در امدادرسانی به مردم شهرها و قصبات محروم غرب بوده است.

آخرین مأموریت و پرواز این خلبان مؤمن هوانیروز در شهر پاوه و در جوار سردار شهید جنگ‌های نامنظم دکتر مصطفی چمران بوده است. در تاریخ 23/5/58 مردم شهرستان پاوه ونیروهای پاسگاه و پاسداران از طرف مزدوران آشوب طلب در محاصره قرار می‌گیرند. در طی دو روز افراد بی‌شماری همراه با 60 پاسدار به شهادت می‌رسند و شهر در شرف سقوط قرار می‌گیرد که دکتر چمران و نیروهای باقی‌مانده، از هوانیروز تقاضای کمک می‌کنند. اولین بالگردی که به کمک آنها می‌شتابد سرهنگ علی زعفرانی وجدانی و هم‌پروازش جعفر مهدوی پروازهای متعددی در کنار 5 بالگرد دیگر هوانیروز تا سومین روز محاصره به پاوه انجام می‌دهند و با رساندن نیرو و مهمات و آذوقه از سقوط شهر و تلفات بیشتر جلوگیری کنند.

آخرین پرواز و مأموریت این خلبان شجاع هوانیروز در تاریخ 26/5/1358 می‌باشد. خلبان زعفرانی درباره حماسه رزم وشهادت او چنین می‌گوید:« در سومین روز جنگ چهار فروند بالگرد بودیم که با مهمات و نیرو از پایگاه هوانیروز کرمانشاه به سوی پاوه پرواز کردیم. بالگرد کبری درگیر نبرد با نیروهای آشوب‌طلب بود و ما با راهنمایی دکتر چمران در شرق پاسگاه اقدام به پیاده کردن نیرو و تخلیه شهدا و مجروحین می‌کردیم. از همه جهت گلوله می‌بارید و هر بالگرد چهار دقیقه زمان برای فرود و برخاست داشت. بالگرد وجدانی و مهدوی بودند که در حین سوار کردن مجروحین هدف قرار گرفتند. خلبان وجدانی در دم شهید شد و خلبان مهدوی را با گردن بریده به بیمارستان رساندیم که او نیز ساعتی بعد شهید شد.»

خلبان محمدرضا وجدانی با درجه سرتیپ دومی در آمار شهدای هوانیروز و جنگ منظور شده و مزارش در گلزار شهدای رفسنجان می‌باشد.

 

منبع: نوید شاهد

ارسال نظر