لبه‌های اولیه

تازه ها

پربیننده ترین

گروه خبری: 
تاریخ انتشار : د, 1396/06/20 - 10:15
کد مطلب: 13922
تصویر صفحه اصلی: 
اقدام شهيد منصور ستاري براي حفاظت از کشتي هاي تجاري و نفتکش ها در دوران دفاع مقدس موجب تعجب جهان شد.

به گزارش خط هشت ، در روزهاي دفاع مقدس بزرگ ترين مشکل کشورمان فروش نفت و حفظ معيانات نفتي از دست حمله نظامي نيروهاي بعثي صدام بود. از آنجا که فروش نفت براي کشور بسيار ضروري و منبع تأمين اعتبار ارزي و ريالي براي امور جاري و نيز نيازمندي‌هاي جنگ تحميلي بود، دشمن بعثي و حاميان او از جمله امريکا، به شدت سعي داشتند تا با انهدام کشتي‌هاي تجاري و نفتکش‌ها در روند تجارت بين المللي ايران اخلال کنند.
شهيد ستاري با آگاهي از هدف‌هاي خصمانه و تخريبي دشمن، به ايجاد شبکه‌هاي به هم تنيده پدافندي و گشت هميشگي هواپيماها مصمم شد. او با اسکورت کامل و دفاع مستمر و جانانه نيروي هوايي از اين منابع حياتي، جهان را به تعجب واداشت. در طول جنگ تحميلي، حفاظت از اين منابع اقتصادي، از اقدامات و جانفشاني‌هاي عقابان تيزپرواز و کارکنان پدافندي نيروي هوايي، با فرماندهي و مديريت اين شهيد بزرگوار بود.
نگهداري مجتمع پتروشيمي بندرامام، حفاظت از ميدان گازي کنگان و مواردي نظير اينها يادآور اقدامات و جانفشاني‌هاي عقابان تيزپرواز و پرسنل پدافندي نيروي هوايي تحت فرماندهي و مديريت اين بزرگوار هميشه به يادماندني است.
خارک؛ خاري در چشم دشمن
يکي از ابتکارهاي مؤثر رزمندگان و کارکنان پدافند هوايي جمهوري اسلامي ايران در دفاع از جزيره خارک و در طول جنگ که بر اثر مهارت و سطح آموزش بالاي آنها حاصل شده بود، انهدام موشک‌هاي رها شده از هواپيماها و بالگردهاي عراقي به سمت مناطق و نقاط آسيب‌پذير بود. اين در حالي بود که ايران در زمان جنگ، سامانه‌هاي پدافند هوايي ضدموشک در اختيار نداشت. اين ابتکار در مقابل موشک‌هاي عراقي نيز به کار گرفته شد و موفقيت‌آميز بود. پدافند هوايي در سال‌هاي جنگ، سبب آرامش خاطر در کارکنان شرکت نفت بود و اين اطمينان خاطر، همچنان برقرار است.. اين ابتکار عمل ها و فداکاري‌ها باعث شد توليد نفت در طي سال‌هاي جنگ تحميلي حتي لحظه‌اي متوقف نشود و آرامش و امنيت حال حاضر کشور مديون اين فداکاري‌ها و رشادت‌هاست.
بنا به ادعاي عراقي‌ها در شش ماهه اول سال 1364 بيش از 800 پرواز جنگي به قصد انهدام تأسيسات نفتي خارک انجام شد. در همين هنگام (24/5/64) صدام مدعي يکسان شدن جزيره خارک با خاک مي‌شود که با توجه به ادعاهاي قبلي صدام در خصوص انهدام کامل جزيره خارک، اين مسئله از سوي امام امت به سخره گرفته مي‌شود و امام (ره) در اين خصوص مي‌فرمايند: «مگر صدام قبلا نگفته بود که جزيره خارک را نابود کرده است؟ چيزي که نابود شده که ديگر نيازي به نابودي مجدد ندارد...». در اين ميان آنچه که غيرقابل انکار است عملکرد بسيار خوب پدافندهوايي به فرماندهي و ابتکار عمل شهيد ستاري در دفاع از جزيره خارک است.
اميرسرلشکر منصور ستاري در 15 دي 1373 در سانحه سقوط هواپيما در نزديکي فرودگاه اصفهان به همراه تعدادي از افسران بلندپايه نيروي هوايي و همرزمان اش به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

 

منبع: جام نیوز
ارسال نظر