لبه‌های اولیه

تازه ها

پربیننده ترین

گروه خبری: 
تاریخ انتشار : پ, 1396/07/13 - 22:36
کد مطلب: 14160
تصویر صفحه اصلی: 
رهبرمعظم انقلاب در خصوص جهاد فرمودند: «همه جهاد به جبهه رفتن نیست. هر جا هستید می‌توانید مجاهد فی سبیل الله باشید.»

به گزارش خط هشت ، با پیروزی انقلاب اسلامی نوری پر فروغ در دل‌های مستضعفین عالم تابیدن گرفت. رهبر انقلاب اسلامی، خود داعیه‌دار حمایت از مستضعفین بود و این را در عمل به خوبی ثابت کرده بود.

مستضعفین بودند که لشکر خمینی را تشکیل دادند و با حماسه‌های خود نقاب از چهره‌ پلید طاغوت برگرفتند و آن را رسوای تاریخ و زمانه کردند. گفتار و کردار معمار کبیر انقلاب و حضرت آیت الله خامنه‌ای هر دو مبین نگاه دینی این بزرگواران به مقوله‌ محرومیت زدایی و خدمت به مردم است.

آنجایی که رییس جمهور انقلابی با دستی جانباز به میان کشاورزان می‌رود و آنان را در کار گندم‌چینی یاری می‌کند تا سال‌های بعد که در کسوت جانباز انقلاب و رهبر قلوب مسلمین؛ ارتشی از بسیجیان می‌سازد، برای خدمت به مردم. ارتشی مقتدر به نام بسیج سازندگی.

در ادامه مشروح بیانات مقام معظم رهبری در خصوص بسیج و جهاد سازندگی را می‌خوانید:

* جهاد وقتی می‌تواند اثر خودش را به طور کامل نشان دهد که با دل نهادن به شهادت همراه باشد. جهاد و شهادت، دو فصل بزرگ حرکت بسیجی است. (بیانات رهبری در دیدار با بسیجیان، 84/02/06)

* آن‌جایی که فرهنگ جهادی نیست و فرهنگ مادی حاکم است، هر انسانی به تنهایی خودش محرو همه حوادث عالم است؛ سود را برای خود می‌خواهد و ضرر را از خود دفاع می‌کند؛ اصل برای او این است؛ لذا تعارض‌ها و بی‌اخلاقی‌ها و بی‌صداقتی‌ها و دشمنی‌ها پیش می‌آید. (بیانات رهبری در دیدار جهادگران و کشاورزان در هفته جهاد کشاورزی – 1382/10/14)

* آن‌جایی که حرکت و روح جهادی وجود دارد، انسان در ایمان و آرمان و خدمت به دیگران حل می‌شود و خود را فراموش می‌کند. این روحیه را باید در جامعه تقویت کرد. (بیانات رهبری در دیدار جمعی از کشاورزان – 82/10/14)

* جهاد یعنی مبارزه؛ مبارزه در همین اصطلاح متعارف فارسی امروز ما. مبارزه انواع و اقسامی دارد: مبارزه‌ی علمی داریم، مبارزه‌ی مطبوعاتی داریم، مبارزه‌ی سیاسی داریم، مبارزه‌ی اقتصادی داریم، مبارزه‌ی نظامی داریم، مبارزه‌ی آشکار داریم، مبارزه‌ی پنهان داریم. (رهبر معظم انقلاب – 70/03/28)

* سال تحصیلی، درس را خوب بخوانید، با تحقیق بخوانید، قصد رسیدن به قله‌های علمی را پیدا کنید. در دوره‌ی فراغت هم ساعات را، روز و شب را، با این حرکت زیبا و با شکوه خدمت به مردم غنی کنید. یعنی زندگی‌مان را دو بخش کنیم: جهاد و جهاد. (بیانات رهبری در دیدار با جهادگران 89/06/31)

* کوشش در میدان علم، اخلاق، همکاری‌های سیاسی و تحقیق نیز برای مردم جهاد محسوب می‌شود. ایجاد فرهنگ و اندیشه صحیح در جامعه نیز جهاد است. (بیانات رهبری در دیدار با جوانان سیستان و بلوچستان 81/12/06)

* همه جهاد به جبهه رفتن نیست. هر جا هستید می‌توانید مجاهد فی سبیل الله باشید. (بیانات رهبری در دیدار آزادگان 69/06/26)

* اینک ما در دورانی قرار گرفته‌ایم که جهاد فی سبیل الله در شکلی اگر چه نه به صراحت دوران جنگ، اما با همان دشواری‌ها و شاید با ظرافت بیشتر بر دوش همه‌ی ما است. (بیانات در مراسم تودیع هیات دولت 68/05/18)

* دفاع از اسلام به دفاع از میهن اسلامی ختم نمی‌شود. ما در همه‌ی مرزهای اسلام با کفر آماده دفاع و مجاهدتیم. البته میدان چنین جهادی وسیع‌تر و میدان‌داران آن رجال سیاسی و علمی و فرهنگی و هنری هستند که همواره باید آماده دفاع از اسلام باشند. (بیانات رهبری در مراسم بیعت ائمه جمعه 68/04/04)

* وظیفه داریم فقر و محرومیت را در کشور از بین ببریم و به زندگی این قشر بیشتر رسیدگی کنیم. این، وظیفه‌ی ما و وصیت امام (ره) است. (بیانات رهبری در مراسم بیعت اقشار و مردم – 68/04/03)

* به نظر من مهم‌ترین کار جهادسازندگی این بود که عرصه خدمت را به نقاطی برد که تشنه خدمت بودند؛ راه‌های دور، روستاها، استان‌های محروم، مردمی که اصلا اسمی از آبادانی نشنیده بودند. (رهبرمعظم انقلاب – 80/08/23)

* مهم‌ترین کار جهاد این بود که چشم‌ها و نگاه‌ها و توجهات را به اعماق معطوف کرد. خیلی هم کار کردند؛ کارهایی که نه آمارش داده شد و نه خیلی‌ها فهمیدند. (رهبرمعظم انقلاب – 80/08/23)

* مملکت، مملکت جهاد فی سبیل الله است. از این جهت بنده که بیشتر سنگینی بارم این است که نگاه کنم ببینم کجا شعله جهاد در حال فروکش کردن است و به کمک پروردگار نگذارم، ببینم کجا اشتباه کاری می‌شود جلویش را بگیرم مسئولیت اصلی حقیر همین هاست. (بیانات در دیدار با فرماندهان لشکر 27 محمدرسول الله (ص) – 75/03/20)

* جهاد سازندگی، یادگار ارزنده امام بزرگوار ماست. حقیقتا شجره طیبه‌ای است که به دست با برکت امام بزرگوار، غرس شد و رشد کرد و میوه داد و کشور و ملت را در مراحل مختلف بهره مند کردند. (بیانات در دیدار جعی از جهادگران جهاد سازندگی – 77/07/15)

* شما با عمل خودتان مردم را به ایمان، به اسلام، به دین دعوت می‌کنید. این خدمت رسانی است؛ خدمت‌رسانی مادی و خدمت رسانی معنوی. (بیانات در دیدار با جهادگران 89/06/31)

ارسال نظر