لبه‌های اولیه

تازه ها

پربیننده ترین

گروه خبری: 
تاریخ انتشار : س, 1396/11/24 - 09:48
کد مطلب: 16064
تصویر صفحه اصلی: 
عملیاتی که در تاریخ هشت سال دفاع مقدس ما یکی از عملیات‌های موفق و منحصر به فرد بود، «والفجر ۸» است که به دلیل پیچیدگی و مشکلاتی که با خود به همراه داشته، دشمنان انقلاب اسلامی ایران را در حیرت فرو برد.

به گزارش خط هشت ، امواج پر تلاطم و وحشتناک رودخانه وحشی اروند با موج انسان های مصمم و با اراده در یک شب زمستانی بسیار سرد که سرمایش تا استخوان‌ها نیز نفوذ می‌کرد با هم آمیخته شده بود تا عملیاتی را با عنوان عملیات والفجر ۸ در ساعت ۲۲ مورخ ۶۴/۱۱/۲۰ رقم بزند.

 
عملیاتی که در تاریخ هشت سال دفاع مقدس ما یکی از عملیات‌های موفق و منحصر به فرد بود، آن هم به دلیل پیچیدگی و مشکلاتی که با خود به همراه داشت، دشمنان انقلاب اسلامی ایران را در حیرت فرو برد، تا آنجا که از همان آغاز این عملیات غرورآفرین در مقابل عزم مستحکم و پولادین رزمندگان اسلام سر تعظیم فرود آورده و با خفت شکست را پذیرا شده بودند.
 
و امروز ۳۲ سال از آن شب عاشورایی می‌گذرد. حماسه‌ای که توسط فرزندان خمینی کبیر در عبور از عرض رودخانه وحشی اروند شکل گرفته بود، برای همیشه در تاریخ این سرزمین کهن، جاودانه باقی خواهد ماند.
 
باید بپذیریم تاریخ در ذهن خود این واقعیت غیرقابل انکار را هیچگاه فراموش نخواهد کرد که آغاز و پایان عملیات والفجر ۸ و عبور از رودخانه خروشان اروند به این سادگی که برخی تعریفش را شنیده اند، نبوده است. باید اقرار کرد حماسه‌سازان آن شب به یاد ماندنی خون دل‌ها خوردند تا توانستند با عبور از موانع و استحکاماتی که دشمن در طول خطوط اول خود ایجاد کرده بود را درهم شکسته و به جهانیان ثابت کنند. این ایمان و اعتقاد است که می‌تواند سرنوشت میدان نبرد را تعیین کند.
 
مگر می توان از والفجر ۸ سخن گفت اما از حماسه بچه بسیجی‌های بی‌ادعا خصوصا بچه های غواص گردان یا رسول (ص) به فرماندهی شهید «حسین بصیر» و فرمانده دلیر گروهانش شهید «اسماعیل شیرزاد» در شکستن خطوط مستحکم دشمن بعثی بر روی رودخانه اروند و سپس جنگ تن به تن و خیابانی در کوچه پس کوچه‌های شهر فاو چیزی نگفت؟
 
عملیات والفجر ۸  یعنی مقاومت جانانه تا پای جان توسط بچه های بسیجی و سپاهی در مقابل گارد همیشه خشمگین ریاست جمهوری عراق.
 
زمانی می‌توان سختی ها و مشکلات موجود در خصوص گارد ریاست جمهوری عراق را درک کرد که بدانیم مقاومت در برابر نیروهای این گارد خیلی هم راحت نبوده است. خصوصا حجم آتش سنگینی که آن ها از زمین و آسمان در پاتک‌های خود از آن برای درهم شکستن عزم پولادین رزمندگان اسلام، استفاده می کردند.
 
مگر می‌توان از عملیات والفجر ۸ سخن گفت اما حماسه تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را با توجه به زمین‌گیر شدن برخی از جنگنده هایش به دلیل محاصره شدید نظامی و عدم تهیه قطعات هواپیما را فراموش کرد.
 
نگارنده، شهادت می‌دهد خلبانان نترس و شجاع نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات کاری کردند کارستان و همانند دیگر عملیات ها نقش بسیار تعیین کننده‌ای در پوشش هوایی منطقه عملیاتی بر عهده داشتند، تا جایی که عملا ماشین جنگی عراق در منطقه عمومی شهر فاو و پیرامون آن با مشکل بسیار جدی روبرو شده بود.
 
وقتی قرار است از عملیات والفجر ۸ گفته شود انصافا باید یادی بکنیم از دلاورمردان و حماسه آفرینان یگان هوانیزوز، نیروی زمینی ارتش همیشه قهرمان جمهوری اسلامی ایران،  همان دلاورمردان مقاوم و شجاعی که در شرایط بسیار سخت در شبه جزیره فاو با تلاش بی وقفه شبانه‌روزی برگ زرین دیگری از خود به یادگار گذاشته‌اند که تا ابد در یادها جاودانه باقی خواهد ماند.
 
در سالگرد این عملیات باید یادی کنیم از تلاش شبانه‌روزی یگان‌های موشکی ارتش که در کنار یگان‌های پدافند سپاه آسمان منطقه را با ساقط کردند، هواپیماهای دشمن همواره گرم نگه داشتند آن هم در زمانی که حملات هوایی ارتش عراق امان رزمندگان را بریده بود، زیرا 24 ساعته شدیدترین بمباران ها را علیه رزمندگان اسلام به کار گرفته بودند.
 
مردم ما هیچگاه حماسه یگان توپخانه لشکر ۳۰ پیاده گرگان از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران را که به همراه یگان‌های توپخانه سپاه در نخلستان‌های «چوئبده» و«بوفلفل» اروندکنار در پشتیبانی از یگان‌های سپاه و بسیج آتش سنگین خود را بر دشمن خیره سر ریخته بودند را هرگز فراموش نخواهد کرد. همانطور که تاریخ هیچگاه حماسه و تلاش رزمندگان دوست داشتنی گردان مکانیزه از لشکر ۲۵ کربلا را که به مدت بیش از دو ماه شبانه‌روز در جاده فاو - ام القصر و فاو - بصره در کمک و پشتیبانی به یگان‌های پیاده انصافاً واژه خستگی را به زانو درآورده بودند را فراموش نخواهد کرد.
 
خدای خود را شاهد می‌گیرم بچه های گردانمان (مکانیزه) هم کار حمل و نقل مجروحین و شهدا از صحنه مستقیم درگیری را بر عهده داشتند و هم کار رساندن تسلیحات آب و غذا به رزمندگانی که در خطوط اول نبرد با دشمن بعثی حضور داشته‌اند. آن هم در زیر شدیدترین آتش سنگین دشمن که خالصانه و گمنامانه به تکلیف خود عمل کردند همان کسانی که جانفشانی و خدماتشان پس از گذشت سال ها از هشت سال دفاع مقدس همچنان گمنام باقی مانده و کمتر از آن ها سخن گفته شده است.
 
عزیزانی که تا به امروز خاطرات زیادی از آن ها در ذهنم به یادگار ماند و به عنوان کسی که توفیق حضور در کنار این عزیران را داشته‌ام، با افتخار بیان می‌کنم هیچگاه آن خاطرات ناب از بچه های بی ریای گردان مکانیزه از ذهنم پاک نخواهد شد.
 
نسل امروز باید بداند، بودند جوانانی که در عصر خمینی کبیر به دور از هرگونه تلاش برای بدست آوردن نام، نان و نشان و در اوج گمنامی تنها به عشق آرمان ها و ارزش‌های حاکم در انقلاب، در عملیات والفجر ۸ دل به آب‌های خروشان اروند زده بودند تا دل امام و مردم کشورشان را شاد کنند و همین برایشان کافی بوده است.
 

و جمله آخر؛ تاریخ گواهی خواهد داد حماسه والفجر ۸ مظلوم‌ترین شهدا و مجروحین را به خود دیده است. شهدا و مجروحینی که همانند دیگر عملیات‌های رزمندگان اسلام انصافا تا پای جان مقاومت و ایستادگی کردند و همین ایستادگی و مقاومت تا پای جان بوده که انقلاب و کشورمان را تا به امروز بیمه کرد. دفاع پرس ـ احمد دواتگر

 

منبع: ویدئوی مستند تشریحی قسمت اول + قسمت دوم  + نماهنگ عملیات والفجر8

ارسال نظر