لبه‌های اولیه

تازه ها

پربیننده ترین

گروه خبری: 
تاریخ انتشار : چ, 1397/03/30 - 11:55
کد مطلب: 17594
تصویر صفحه اصلی: 
به همت محققان پارک علم و فناوری اذربایجان شرقی؛
ویلچر هوشمند برای معلولان و جانبازان در تبریز طراحی و ساخته شد
‌ ویلچر هوشمند ویژه معلولان و جانبازان دفاع مقدس با تلاش محققان یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی، در راستای حمایت از کالای ایرانی طراحی و ساخته شد.

به گزارش خط هشت از آذربایجان شرقی، مجری این طرح گفت: امروزه برخی افراد و به خصوص معلولان و جانبازان دوران دفاع مقدس، برای حرکت در محیط‌های مختلف با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند که برای کاهش بخش کوچکی از این مشکلات این ویلچر طراحی شده است.

علیرضا پورمهدی‌سنگستانی با بیان اینکه مطالعه اجرای این طرح از مرداد سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر مراحل ساخت مونتاژ قطعات آن در حال انجام است، افزود: طراحی ساخت طرح ویلچر هوشمند در این شرکت پس از بررسی و تحلیل مشکلات افراد دارای معلولیت و مناسب نبودن معابر عمومی، ساختارهای شهری و محل عبور و مرور ساختمان‌ها، سعی در  کاهش مشکلات این عزیزان داشته و در این ارتباط نیز سهولت تردد معلولان و جانبازان، با استفاده از دانش علم روز و شبیه‌سازی‌ها هدف ما از این پروژه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح بیشتر به منظور کمک به افراد دارای معلولیت فراوان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس برای حرکت بهتر در معابر عمومی، داخل راهروها و ساختمان‌ها صورت گرفته است، تصریح کرد: بالا رفتن از پله‌ها با توجه به تنظیم ارتفاع آنها، سوار شدن آسان و سریع به اتوبوس‌ها و خودروهای شخصی و محافظت از صورت و بدن افراد در حین سرعت بالا از جمله ویژگی این ویلچر هوشمند است.

پورمهدی‌سنگستانی اضافه کرد: عدم نیاز به افراد دیگر برای حرکت و افزایش حس اعتماد به نفس را می‌توان از دیگر قابلیت‌های آن بیان کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه نمونه‌های مشابه خارجی آن در کشورهای آمریکا، فرانسه، آلمان و ژاپن طراحی و ساخته شده است، یادآور شد: به علت قیمت بالای آن کمتر مورد استقبال معلولان و جانبازان قرار گرفته است.

پورمهدی‌سنگستانی با اشاره به اینکه این طرح با هزینه بالغ بر300 میلیون ریال در مدت 9 ماه تمام مراحل طراحی، شبیه‌سازی، سیمولوشن و ساخت قطعات و مونتاژ آن به اتمام رسیده و در مرحله آزمایش برای اخذ استانداردها و وارد شدن به بازار برای فروش است، خاطرنشان کرد: در صورت حمایت مالی از سوی نهادها و دستگاه‌های مختلف و سرمایه‌گذاری می‌توان آن را به تولید انبوه رساند.

این پژوهشگر تبریزی با اشاره به اینکه این طرح در اداره ثبت اختراعات به شماره  26668 به ثبت رسیده است، اظهارداشت: تیم تحقیقاتی شرکت آرمان قصد دارند در مراسمی برای رونمایی این اختراع نمونه اولیه ساخته شده را به یکی از جانبازان دفاع مقدس تقدیم کند.

 

 

 

منبع:  بسیج

ارسال نظر